לגזור ולשמור: על כלבים גזעיים, ומה שביניהם

כלבים גזעיים, סוגי כלבים גזעים נפוצים בישראל - פטס פור יו

מהם סוגי הכלבים הגזעיים הפופולאריים בישראל? על אילו כללים חשוב להקפיד בעת גידולם? וגם, מהם ההבדלים בינם לבין כלבים מעורבים?

הביקוש לכלבים גזעיים בישראל עולה בשנים האחרונות בהתמדה. יעידו על כך הנתונים שמפרסם מדי שנה המרכז הארצי לרישום כלבים בשירותים הווטרינריים של משרד החקלאות שהוקם לפני כ-15 שנים, ומאגד בתוכו את סך הכלבים הרשומים בישראל כחוק. 

נכון לשנת 2020, כמות הכלבים במאגר חצתה את רף 940 אלף הכלבים, כאשר סביר להניח כי כיום אנו עומדים כבר על למעלה ממיליון כלבים המוכרים כחוק, מתוכם אחוז לא מבוטל כולל כלבים גזעיים הנחשבים לפופולאריים במיוחד על ידי חובבי הכלבים כחול-לבן. 

על פי הנתונים, סוג הכלב הגזעי השכיח ביותר כיום הוא השיצו, המאופיין באופי שובבי וקופצני, לצד אף פחוס ועיניים גדולות המייחדים אותו.
כלבי השיצו ניחנים גם בפרווה דו-שכבתית סמיכה וארוכה, כשעל אף התחזוקה היומית שהם דורשים, שערם אינם נושר, נתון שהופך את הגידול שלהם בתוך כתלי הבית לאידיאלי במיוחד. 

סוג גזעי נוסף של כלבים שזוכה לפופולאריות גבוהה למדי אלו כלבי הפקינז, הנחשבים לכלבי שעשוע בשם גודלם הזעיר (6-3 ק"ג).
על אף היותם ידידותיים לבריות, הם נוטים לנבוח המון והינם קשים לאילוף.
עם זאת, כלבי הפקינז הינם נאמנים, רגישים מאוד וקשורים לבעליהם. 

סוגי כלבים גזעיים נוספים הנמצאים בראש הרשימה הינם גם לברדור, רועה גרמני, פינצ'ר, קינג צ'ארלס, קוקר ספנייל ועוד. המשותף לכולם נעוץ בתוחלת חיים של 15-10 שנים, נתון שיש לקחת בחשבון מראש בטרם נבחר לאמץ אותם לחיקנו. 

כלבים גזעיים – דברים שחשוב לדעת 

  • כלבים גזעיים חייבים להיות מוכרים על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, המשמשת כסמכות היחידה והבלעדית.
  • מבלי לקלקל את החגיגה ועם כל האהבה לכלבים הגזעיים למיניהם, מחקרים רפואיים לאורך השנים הוכיחו כי אלו חשופים יותר לסיכונים וכשלים גנטיים. כתוצאה מכך, ובהשוואה לכלבים מעורבים איכות חייהם נמוכה יותר, לצד תוחלת חיים קצרה יותר במספר שנים.
  • בכלבים גזעיים קיימת שכיחות גבוהה יחסית של תכונות בלתי רצויות, כגון בעיות אורתופדיות או פגמים מולדים, כמו גם עצביות גבוהה יותר בהשוואה לכלבים מעורבים. אין זה אומר כי הכלב שתבחרו בו אכן יפתח תסמינים כאלו ואחרים, אולם הסיכוי כי יסבול מבעיה רפואית לאורך חייו הינה גבוהה למדי.

אמצו חבר חדש על ארבע והצילו חיים ! 

חלק ניכר מהכלבים הגזעיים מוצע כיום למכירה בשוק החופשי, אולם הרשו לנו לנצל את ההזדמנות על מנת לצאת חוצץ כנגד תופעה זו, אשר הופכת את הכלבים לא אחת לתעשייה ממוסחרת שנסובה סביב כסף.

במציאות עגומה בה מומתים מדי שנה אלפי כלבים על לא עוול בכפם, רק מהסיבה הפשוטה שאין די מקום בכלביות ובמכלאות העירוניות לכלבים אשר לא זכו לבית חם, הרי שעלינו לשנס מותניים ולצמצם את התופעה הזו בהקדם האפשרי.

בין אם אתם בוחרים בכלב גזעי או כלב מעורב שיצטרף למרחב הביתי שלכם, אנו מפצירים בכם לבחור באופציית האימוץ.
זה נכון יותר, מוסרי יותר, והכי חשוב – מציל חיים !

קראו גם: איך לבחור מזון לכלב שלכם