אימוץ כלבים, דברים שכדאי לדעת

הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, ולא סתם. יותר ויותר משפחות מבינות כי אימוץ כלב מעניק יתרונות רבים לתא המשפחתי, ואם גם אתם חושבים על כך, קראו את המאמר הבא ותקבלו מידע שיסייע לכם לקבל החלטה נכונה וחכמה יותר.

ההחלטה על אימוץ כלב היא לא החלאה שיש לקבל בקלות ראש. אתם צריכים להבין כי להחלטה הזו יש משמעויות והשלכות לעתיד, וחשוב לדעת את הדברים הללו בכדי לקבל את ההחלטה על האימוץ בצורה הטובה ביותר.

היתרונות של אימוץ כלבים

מחקרים רבים בוצעו סביב הנושא הזה מוכיחים כי אימוץ כלבים יכול להעניק יתרונות רבים למשפחה, ללמד את הילדים על אחריות, על אהבת בעליי חיים, תורם ליצירת אמפטיה ואפילו תורם לבריאות ולהפתחות טובה יותר של המערכת החיסונית אצל ילדים. היתרונות הרבים הללו מושכים היום יותר ויותר משפחות לאימוץ של כלבים, אך חשוב לדעת מראש גם את הדרישות המגיעים לצד היתרונות הללו.

אחריות רבה

אימוץ כלב כולל גם אחריות רבה שאתם צריכים לקחת בחשבון ולהכין מראש את עצמכם ואת בני המשפחה לכך. יהיה עליכם להוציא אותו לסיבובים מחוץ לבית, לנקות אחריו ולנקות אותו, להאכיל ולהשקות אותו בזמן ולדאוג לכל הצרכים שלו. אם מדובר בכלב קטן אשר ישהה בתוך הבית ואין לכם גינה עבורו עליכם לקחת בחשבון גם ניקיון רציף יותר של הבית אחריו ואפילו אחריות כלכלית לא קטנה, ואת כלל האחריות הזו חשוב להבין מראש וחשוב שתהיו בטוחים כי אתם מוכנים לשאת באחריות הזו לפני שאתם מאמצים את החבר החדש למשפחה שלכם.

תכנון מוקדם

אימוץ של כלב היא לא החלטה שאתם יכולים לקבל כלאחר יד, אלא עליכם לתכנן מראש את האימוץ ואת הטיפול הקבוע בכלב. התחילו בשיחה משפחתית הכוללת התחייבות לנטילת אחריות על הכלב – מי יוציא אותו לסיבובים, מי יקלח אותו, מי ינקה אחריו, יאכיל אותו ועוד. בדקו את הדעה של כל בני המשפחה בכדי להחליט איזה סוג של כלב מתאים לכם – כלב גדול אשר זקוק לגינה ושטח חיצוני, או כלב קטן שיהיה ניתן לגדל בתוך הבית.

תכננו את ההוצאות הדרושות עבורו, בין אם עבור בניית מלונה או מקום שהיה עבורו ובין אם הוצאות שוטפות כמו רכישה של מזון עבור הכלב, טיפולים רפואיים, חיסונים, תספורות ועוד.

כל אלו הינן הוצאות כספיות לא פשוטות, ומשפחות רבות אשר מאמצות כלב מבלי לבדוק זאת מראש מגלות מאוחר יותר כי קשה להן לעמוד כלכלית בגידול שלו, מה שעשוי לגרום העברה לאימוץ בבית אחר ויפגע גם בכלב וגם בבני המשפחה אשר כבר ניקשרו אליו.

הכנה לפני האימוץ

לאחר שהתקבלה ההחלטה ולפני האימוץ עצמו אתם צריכים לבצע תהליך אשר יכין את הבית שלכם ואת הכלב עצמו לקראת האימוץ. התהליך הזה צריך לכלול שלבים כמו:

  1. בחירה נכונה של הכלב המתאים לכם.
  2. הכנה של הבית לקראת בואו של הכלב, בין אם זה בבנייה של מלונה עבורו בחצר הבית או פינת מנוחה בתוך הבית, רכישה של קערות האכלה ושתיה, רכישה של רצועות מתאימות לטיול עם הכלב, חטיפים שיסייעו לכם באילוף שלו, תכשירי ניקוי, קולר להגנה מפני קרציות וכל אביזר נדרש נוסף.
  3. לקיחת הכלב לווטרינר שיטפל בו באופן קבוע על מנת שיבצע את החיסונים הנדרשים והבדיקה הראשונית.